Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca peyzaj alanındaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın.

0212 863 54 96

info@arpeyzaj.com

BATIKÖY MAHALLESİ MUSTAFA KEMAL BULVARI A1 BLOK DAİRE 1 SİNANOBA/BÜYÜKÇEKMECE İSTANBUL

Top

Bahçe Altyapı Çalışmaları

Bahçe Altyapı Çalışmaları

Bahçe Altyapı Çalışmaları Nedir? Bahçe Düzenlemeleri Nasıl Olur? Bahçe Çalışmaları Nedir?

Manzara anlamında peysaj terimi, bahçe çalışmaları için de kullanılır. Bunun için bahçe alt yapı çalışmaları önemlidir.  Bahçe çalışmaları öncesi drenaj yapımı ilk adımdır. Toprağın ihtiyaçtan fazlasının tahliyesi bahçe düzenlemeleri için başlangıç uygulamasıdır. Bu belli bir eğimle açılan kanallara geotextil keçe yayarak, drenflex boru (delikli drenaj borusu) döşenip 3 numara mıcır ile üzeri örtülmesiyle gerçekleşir. Daha sonra keçe bohçalanıp kapatılır. Alandaki mevcut rögarlara bağlantısı yapılır. Ancak bahçe altyapı çalışmaları için ön çalışma olan dolgulama çok önemlidir. İnşaat kalıntısı ya da molozlarla altyapı yapılmaya çalışıldığında bahçe yapımı sırasında kusma yapar. Bunu önlemek için 50 cm. elenmiş toprak kullanılmalıdır. Bu iyi bir çim ve bitki ekimi için gereklidir. Bahçe altyapı çalışmaları sonra bahçe düzenlemeleri işlemine geçerken otomatik sulama drenaj sistemi ve bahçe aydınlatma sistemi uygulamaları sırayla yapılmalıdır.

Bahçe Düzenlemeleri Nasıl Olur?

Bahçe düzenlemeleri için başlangıç işlemi bahçenin bir krokisini çıkarmaktır. Bahçenin eni, boyu, sınırların binaya olan mesafesi varsa diğer yapı ve ağaçlar krokide ölçümleri ile belirtilmelidir. Tabii çiçeklerin, ağaçların ve bahçenin nefes alması için kroki üzerinde rüzgar koridorları, güneşlik ve gölgelik alanlar, bina giriş, varsa yol belirtilmelidir.

Bahçede gizlenmesini istediğimiz, görmek istemediğiniz kötü görüntüler, gürültü merkezleri görmek istediğimiz manzaralı yön doğru şekilde ölçüleriyle belirtilmelidir.

Kroki üzerinde bahçe düzenlemeleri yapılırken istenilmeyen görüntü, olası gürültü, kötü koku gibi karşılaşılacak bölümler belirlenmelidir. Bunu için yüksek bitki gibi uygulamalar düşünülmelidir.

Bahçe düzenlemeleri bitki sıralaması uzaktan yakına doğru boyu düşünülmelidir. Uzaktaki bitkiler uzun, eve yaklaşırken de bitki boyu kısa olmalıdır.

Bahçede çocuk oyun alanları, yüzme havuzu, süs havuzu ve yürüme yolları için de bitki boy ve çiçek verme süresinin sıklığı hesap edilerek ekim yapılmalıdır.

Bahçede sebze yetiştirilecekse evin arka ya da yan tarafına kısa boylu bitkilerle hobi bahçesine sınır yapılır.

Bahçe düzenlemeleri için simetri önemlidir. Bunu yaparken bahçe düzenlemeleri ve bahçe çalışmaları yapılırken bahçeye bir tarz verilmesi, kişilik oluşturulması ruhsal olarak sizi rahatlatacaktır.