Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca peyzaj alanındaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın.

0212 863 54 96

info@arpeyzaj.com

BATIKÖY MAHALLESİ MUSTAFA KEMAL BULVARI A1 BLOK DAİRE 1 SİNANOBA/BÜYÜKÇEKMECE İSTANBUL

Top

Çim Alan Tesisi

Çim Alan Tesisi

-Çim Alan Tesisi Nasıl Olmalıdır? Kaç Çeşit Çim Vardır? Hazır çim- Rulo Çim

Çim alanları hem görünüm hem de insan sağlığı açısından çok önemlidir. Barındırdığı özellikler şunlardır:

  • Oksijen deposudur.
  • Toz emici özelliği vardır.
  • Doğal klima özelliği vardır.
  • Araçlarda sürüş güvenliği vardır.
  • Düşmelerde sakatlanmalara engel olur.
  • Mekanın değerini yükseltir.
  • Toprak erozyonunu engeller.
  • Kimyasallara karşı süzgeç görevini görür.

Çim Ekimi Nasıl Olur?

Çim ekimi için çim alan tesisi incelenir. Bahçenize ne ekecek olursanız olun öncelik toprak analizi gerekir. Toprak ne türlü bir topraktır. Hangi vitamin ve mineraller sahiptir ya da eksiklik yaşar bilinmesi gerekir. Ekim yapılacak arazide 30-40 cm. derinlikte toprak sürülür. Toprağın kalitesine göre çim ekimi ve gübreleme farklıdır. Örneğin killi toprağa 5 cm. kalınlığında %70 kum, %30 organik madde içerikli bir karışım konur. Böylece toprak yumuşatılır. Yanmış hayvan gübresi ekerek yabani otlardan kurtulursunuz. Daha sonra da çim tohumları ekilir ve üzerinden silindir geçilir. Zayıf topraklara ise hayvan gübresi ya da kompost üst tabaka karıştırılır. Çim alan tesisi için bu çalışma önemlidir.

Çim alan tesisi ekimi için dekara 50-60 kg. metrekareye ise 50-60 gr çim tohumu atılır. Tohumlar araziye enlemesine ve boylamasına atılır. Aşırı sık çim tohumlamasından kaçınılmalıdır. Çim tohumu çeşidine göre çimlenme süresi de değişir. Çim karıncalara karşı organik ve kesin sonuçlu  bir savaşma tekniğidir.

Rulo Çim Ekimi

Rulo çim kullanımı ve ekimi oldukça kolaydır. Hazır çim ekilip yeterince büyümesini bekledikten sonra uygun aletlerle sökülüp rulo haline getirilir, tablalara yerleştirilir. Çim ekimi yapılacak alanda zemin düzeltilir. Rulo çim yapılmış hazır çim halı gibi serilir ve sulanır. Zeminle bütünleşmesi sağlanır. Yaklaşık 10-15 gün bekledikten sonra üzerine basılabilir. Sulama işlemi sabah ve akşam yağmurlama sitemi halindedir. Sıcak havalarda ve öğleyin sulama yapılmaz. Eğer sulama gece yapılırsa mantar hastalığına yol açar. Sulama az ve sık olmalıdır. Küçük çim ekili bahçelerde hortum ucuna takılan fıskiyeler yeterlidir. Ancak büyük alanlarda otomatik sulama daha akılcı ve ekonomiktir.