Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca peyzaj alanındaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın.

0212 863 54 96

info@arpeyzaj.com

BATIKÖY MAHALLESİ MUSTAFA KEMAL BULVARI A1 BLOK DAİRE 1 SİNANOBA/BÜYÜKÇEKMECE İSTANBUL

Top

Proje Tasarım ve Uygulama

Proje Tasarım ve Uygulama

Proje Tasarım ve Uygulama Nedir? Gerekli Midir?

Proje tasarım ve uygulama için alanın toprak yapısı, içinde bulunulan iklim ve bölge, mevsimlerin geçiş durumu, yağış durumu, arazinin güneşi nereden aldığı ya da gölgede kalıp kalmadığı, alanın yönünün ne tarafta olduğu, rüzgarın yönü,  bitkisel ve yapısal tasarımı etkileyen en önemli faktörlerdir. Bahçenin büyüklüğü, ne amaçla ve nasıl kullanılacağı da peysaj projesi için dikkate alınması gereken önemli unsurlardır.

Proje Tasarım ve Uygulama için uygulama ögelerine dikkat edilmesi gerekir. Bu ögeler şekil, form yani biçim, unsurlar arası ölçüler, aralıklar ve doku ile objelerin renk uyumu önemlidir. Proje tasarım ve uygulama için tasarım ilkeleri ise şunlardır:

  • Tekrar ritm
  • Aralıklı Tekrar
  • Denge- Zıtlık
  • Uygunlaştırma
  • Hiyerarşi-Birlik
  • Uygunluk-Tamamlık

Proje Tasarım İçin  Konu Ve Amaç Belirlenmeli Midir?

Evet. Peysaj projesi için proje tasarım aşamasında öncelik konu ve amaç belirlenmelidir. Yani:

  • Müşterinin güzel kokulu ve renkli bir bahçe mi, bakım istemeyen bir bahçe mi yoksa yeşil ve pembeyi sevdiğinden bu iki rengi taşıyan bir bahçe mi gibi istekleri önemlidir. Bahçe bu amaca göre tasarımlanır.
  • Ardından bahçenin doğal ve kültürel karakteri belirlenir. Bahçenin ya da alanın toprak yapısı, alanın dışındaki çevresindeki toprağın yapısı, bitki örtüsü, arazide bulunan hayvan çeşitleri yani faunası, topografyası yani arazinin haritaya geçirilmesi, jeolojik ve hidrolik yapısı ve çevresindeki binalar veya da yerleşim yerleri incelenir. Gerekirse havadan fotoğrafları çekilir, istatistiki bilgiler hazırlanır.

Peysaj Projesi Uluslararası Standartlara Uygun Olmalı Mıdır?

Evet. Peysaj projesi uluslararası standartlara uygun çizimde olmalıdır. Proje ölçeğine göre tarama, ölçü, kod, yazı vb. unsurların çıktısı alındığında veya çoğaltıldığında çizgilerin kalınlığı projeyi ifade edecek şekilde düzenlenmeli ve okunabilir olmalıdır. Proje tasarım için kişinin bilgisayar programlarını ve tekniklerini iyi bilmesi gerekir. Bitkisel uygulama projelerinde gelişmiş başlıca ülkelerde kabul görmüş olan Bitkisel Uygulama Projesi Sitemi kullanılmalıdır. Aslında bitkisel peysaj uygulama süresi bahçe ile ilgilidir.

Peysaj Tasarımı Ve Uygulama Projesi Detay Projesi Midir?

Evet. Peyzaj Tasarımı Uygulama Projeleri’nde tanımlanan her türlü yapısal-bitkisel donanım ve donatılara ilişkin, yapım ve üretim standartlarına yönelik bilgilerin, tekniğine uygun ölçeklerde çizilmiş, ölçülendirilmiş, gerekli malzeme ve özelliklerinin anlatıldığı projelerdir. Proje tasarım çalışma ölçekleri 1/50 ve 1/1 arasındaki tüm ölçeklerdir.